Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / CO NA POCZĄTEK WARTO WIEDZIEĆ O AZERBEJDŻANIE? /

CO NA POCZĄTEK WARTO WIEDZIEĆ O AZERBEJDŻANIE?

Zamknij oczy. Na swojej twarzy poczuj wiatr, który biegnąc przez plażę smaga drobinki piasku, lecące Ci prosto na twarz. Niesie ze sobą zapach morza. Słyszysz uderzające fale o przybrzeżne kamienie, a pod stopami, z każdym Twoim krokiem pojawiają się nowe muszelki w przeróżnych kształtach. Są delikatne. Do Twoich uszu dobiega ich cichy trzask. Zatrzymujesz się, by podnieść jedną z nich. Pojawia się następna, równie wyjątkowa. Ma inny kształt, jest ciepła. I kolejna – ta także wydaje się niepowtarzalna. Zdmuchujesz z nich sypki i szorstki piasek, a skarby chowasz w kieszeni.

Jesteś nad Morzem Kaspijskim. 

Podróż, w którą Cię zabieram, to wyprawa do Azerbejdżanu. Jest to kraj o niskim poziomie zagrożenia przestępczością. Jednak Ci turyści, którzy chcą w jeden z wieczorów odbyć samotną podróż po klubach Baku, powinni dwa razy zastanowić się nad tym pomysłem.

Azerbejdżan jest niezwykle malowniczy

Kraj ten położony jest między górami a ogromnym jeziorem (tak właśnie nazywane jest Morze Kaspijskie). Posiada niezwykle zróżnicowany krajobraz i ciekawą kulturę. Wspomniana stolica Azerbejdżanu, Baku, cieszy się dużym zainteresowaniem pośród turystów. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się miejscowości położone dalej, na uboczu kraju. Podróż do Azerbejdżanu może okazać się nieco trudniejsza pod kątem organizacji, niż do typowo turystycznego kraju, ale dla miłośników wycieczek z pewnością jest to kraj godny uwagi.

Co warto zobaczyć w Azerbejdżanie?

To, co trzeba wiedzieć o Azerbejdżanie to fakt, że jest to państwo islamskie położone w regionie Południowego Kaukazu. Stanowi również granicę między Europą Wschodnią a Azją Zachodnią. Urzędowym językiem jest azerski. Ten niewielki kraj, usytuowany między Turcją, Iranem, Armenią, Gruzją oraz Rosją zamieszkuje około 9 822 000 osób. Krajobraz Azerbejdżanu jest niezwykle zróżnicowany. Bogaty w szeroką linię brzegową, osłonięty od północy pasmem Wielkiego Kaukazu, w centrum ozdobiony rozległymi równinami, kraj ten intryguje wielu turystów i wciąż przyciąga do siebie zwolenników niecodziennych widoków oraz miejsc.

Trochę historii Azerbejdżanu

Arabowie dokonali podboju tego terenu w VII-VIII wieku i na wtedy też rozprzestrzenił się tam islam. Następne wieki przyniosły kolejno władanie Turków i Mongołów, by w XIX wieku Azerbejdżan stał się częścią Imperium Rosyjskiego. W 1918 roku kraj ten stał się pierwszym państwem muzułmańskich o ustroju demokratycznym. Przyjął wtedy nazwę Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu. Po dwóch latach wolności państwo przejęła Armia Czerwona i na długo stało się ono częścią państwa radzieckiego, a potem ZSRR. Po wielu działaniach, 30 sierpnia 1991 roku Azerbejdżan ogłosił upragnioną wolność i niepodległość, którą uznano dopiero rok później. Mapa polityczna tego kraju nie została jeszcze ostatecznie ustalona po dziś dzień.

Język  Azerbejdżanu

Nie ulega wątpliwości, ze jest to kraj wyjątkowy. Turyści, którzy szukają odmiennej kultury, egzotyki i malowniczych krajobrazów, znajdą je tutaj. Należący do grupy języków tureckich, azerski, stanowi język urzędowy. Posługuje się nim około 90 % mieszkającej ludności na terenie tego państwa. Okolice górskie przynoszą jednak ciekawostkę, bo osoby tam mieszkające władają językiem ormiańskim. Występujące e zdecydowanej mniejszości kilkanaście języków narodowych jest w silnym zaniku. W wiosce Xinaliq żyją mieszkańcy posługujący się wyjątkowym językiem – nieznanym nigdzie indziej. Jeśli obawiacie się komunikacji, zupełnie nie macie czego. W miejscach atrakcyjnych turystycznie można dogadać się po angielsku oraz po rosyjsku.  

Azerbejdżan to kraj intrygujący i wciąż kuszący swoją atrakcyjnością turystyczną. Bez wątpienia malownicze widoki, niesamowita kultura i egzotyka trafiają w najbardziej zatwardziałe serce. Prawdziwość i naturalność miejscowej ludności urzeka!

 

Inga Durew

Leave a Comment