Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / GROZNY – OD ROSYJSKIEGO MIASTA DO STOLICY CZECZENII /

GROZNY – OD ROSYJSKIEGO MIASTA DO STOLICY CZECZENII

Grozny to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Rosji, a także funkcjonujące jako stolica Czeczenii od 18 kwietnia 2001 roku. Tam, znajduje się niemal w centralnej części niewielkiego kraju i położone jest nad rzeką Sunżą. Miasto oprócz oficjalnej nazwy nazywane jest przez mieszkańców Solża Gala, z kolei przez czeczeńskich patriotów, którzy dążą do politycznego usamodzielnienia, zwane jest Dżohar Gala (na cześć byłego prezydenta walczącego niegdyś o dobra swoich rodaków).

Według statystyk w 2010 roku liczyło ono około 270 tys. mieszkańców. Jednak nie zawsze tak było, ponieważ na początku lat 90. XX wieku stolicę zamieszkiwało około 400 tys. ludzi. Dlaczego w przeciągu raptem 20-tu lat spadła ich liczba? Jest to skutkiem dwóch wojen, emigracją ludności poza granice państwa i opuszczeniem Czeczenii przez mieszkających w niej przez dłuższy czas Rosjan. Obecnie Grozny w ponad 90% zamieszkiwane jest głównie przez Czeczenów, z kolei w mniejszościach narodowych i etnicznych znajdują się Rosjanie, Kumycy, Ingusze, Awarowie i inni.

HISTORIA ZAŁOŻENIA MIASTA

Kiedy w 1817 roku wybuchła wojna kaukaska między carską Rosją a Kozakami, Rosja założyła w 1818 roku nieopodal gór miasto o nazwie Grozny. Początkowo była to jedynie placówka wojskowa zamieszkiwana przez nieprzychylne ludy, jednak wraz ze znacznym  zdobywaniem niepodległych ziem ZSRR zachęcało Czeczenów do przeprowadzki na zdobyte terytorium. W trakcie drugiej wojny światowej niemal cała ludność została wysiedlona do Azji Środkowej, by dopiero w 1957 roku móc powrócić w rodzinne strony. W wyniku dwóch wojen miasto zostało kompletnie zniszczone.

Dopiero w 2001 roku zyskało oficjalne miano stolicy Republiki Czeczeńskiej. Od tego czasu trwają liczne prace odbudowy miasta i większości budynków. Widać jak z każdym rokiem niczym rośliny wyrastają z ziemi nowoczesne i piękne budowle. Grozny a także jego mieszkańcy zaczynają oddychać pełną piersią, a przechadzając się ulicami można poczuć unoszący się w powietrzu spokój. Mimo że zniszczona ziemia potrzebuje jeszcze czasu na odrodzenie, to i tak powstają liczne parki, w których chwilowo sadzone są kolorowe kwiaty.

ROZWÓJ MIASTA

Grozny bardzo szybko się rozwija i otwiera się w wielu nowych kierunkach. Kilka lat temu, bo w 2008 roku, w mieście wybudowany został np. jeden z największych na świecie Meczetów Achmada Kadyrowa o pięknej nazwie Serce Czeczenii. Niegdyś dumnie stała tam również cerkiew prawosławna z 1892 roku pw. Św. Michała Archanioła, która w wyniku walk uległa licznym zniszczeniom, ale została odbudowana w 2009 roku. W Czeczeńskiej stolicy znajdziemy także Czeczeńskie Muzeum Narodowe, Czeczeński Uniwersytet Państwowy oraz teatr i salę koncertową. Rozwija się także sport – w kolebce republiki działa piłkarski klub sportowy Achmat Grozny oraz siatkarski klub WK Grozny. Jeśli któryś z naszych czytelników interesuje się taką dyscypliną olimpijską jak pływanie, to z pewnością słyszał o słynnej i niezwykle uzdolnionej pływaczce - Juliji Jefimowej, która narodziła się właśnie tu – w sercu Czeczenii.

Leave a Comment