Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Historia /
07gru

KAUKAZ – POŁOŻENIE, PODZIAŁ, KRAJE

  • mapa

Przez wieki region Kaukazu uważany był za rozległe i niezwykle tajemnicze miejsce na ziemi. Za równo od strony północy jak i południa sprawiało wrażenie mieszkańcom innych państw jako nieodgadniona zagadka, która skrywa tajemnice. Ostatecznie na tak nieumiarkowanym terenie znalazły schronienie różne ludy i narodowości etniczne, które w razie jakiejkolwiek napaści politycznej mogły skryć się w wysokich i bezpiecznych górach rozległego Kaukazu.

04gru

KAMIENNE WIEŻE CZECZENII I INGUSZETII

  • WIEŻA

Republika Inguszetii jest wyjątkowym krajem i świadczy o tym wiele czynników. Patrząc na godło, dostrzegamy krąg, w centrum którego umieszczony jest złoty orzeł z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Ptak ten symbolizuje szlachetność, męstwo, mądrość oraz wierność. Zatrzymany w locie orzeł umiejscowiony jest na tle białych szczytów Kaukazu. Na samym środku obraz ten przecina złota wieża wojskowa, pewien rodzaj baszty, która jest symbolem zarówno starej jak i nowej Inguszetii. Wieże tego rodzaju zaczęły pojawiać się już w XV wieku.

04gru

CO NA POCZĄTEK WARTO WIEDZIEĆ O AZERBEJDŻANIE?

  • azerbejdżan

Zamknij oczy. Na swojej twarzy poczuj wiatr, który biegnąc przez plażę smaga drobinki piasku, lecące Ci prosto na twarz. Niesie ze sobą zapach morza. Słyszysz uderzające fale o przybrzeżne kamienie, a pod stopami, z każdym Twoim krokiem pojawiają się nowe muszelki w przeróżnych kształtach. Są delikatne. Do Twoich uszu dobiega ich cichy trzask. Zatrzymujesz się, by podnieść jedną z nich. Pojawia się następna, równie wyjątkowa. Ma inny kształt, jest ciepła. I kolejna – ta także wydaje się niepowtarzalna. Zdmuchujesz z nich sypki i szorstki piasek, a skarby chowasz w kieszeni.

02gru

LEGENDA O CZECZEŃSKIEJ WILCZYCY, CZYLI SYMBOL WOLNOŚCI I ODWAGI

  • WILK

Każde państwo, każda narodowość ma w swoim dorobku rozmaite legendy. Ten typ historii jest niezwykle przyjemny, plastyczny i przede wszystkim pełni funkcje edukacyjne. Legendy są bajkowymi opowiastkami, które w naprawdę minimalnym stopniu mogą być związane z danym krajem lub mogą być jedynie domyślnie z nim spowite. Czarują, przenoszą do innego świata, pełnego magicznych stworzeń i niemal boskich herosów, dzięki czemu za sprawą wyobraźni słuchacz może pozostać w nim na dłużej i wziąć sobie do serca przekazywane sytuacje, zapamiętać je.

02gru

GROZNY – OD ROSYJSKIEGO MIASTA DO STOLICY CZECZENII

  • grozny

Grozny to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Rosji, a także funkcjonujące jako stolica Czeczenii od 18 kwietnia 2001 roku. Tam, znajduje się niemal w centralnej części niewielkiego kraju i położone jest nad rzeką Sunżą. Miasto oprócz oficjalnej nazwy nazywane jest przez mieszkańców Solża Gala, z kolei przez czeczeńskich patriotów, którzy dążą do politycznego usamodzielnienia, zwane jest Dżohar Gala (na cześć byłego prezydenta walczącego niegdyś o dobra swoich rodaków).

Subskrybuj Historia