Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / KAMIENNE WIEŻE CZECZENII I INGUSZETII /

KAMIENNE WIEŻE CZECZENII I INGUSZETII

Republika Inguszetii jest wyjątkowym krajem i świadczy o tym wiele czynników. Patrząc na godło, dostrzegamy krąg, w centrum którego umieszczony jest złoty orzeł z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Ptak ten symbolizuje szlachetność, męstwo, mądrość oraz wierność. Zatrzymany w locie orzeł umiejscowiony jest na tle białych szczytów Kaukazu. Na samym środku obraz ten przecina złota wieża wojskowa, pewien rodzaj baszty, która jest symbolem zarówno starej jak i nowej Inguszetii. Wieże tego rodzaju zaczęły pojawiać się już w XV wieku. Stawiane na granicach kraju służyły do obrony przed najeźdźcami.

Kamienne wieże – co warto wiedzieć?

Kamienne wieże to jeden z symboli narodowych Czeczenów oraz – jak już zostało wspomniane – mieszczą się na godle państwowym. Każdy ród tego regionu szczyci się własną budowlą tego typu, a nawet niektóre przystanki autobusowe mają kształt małych wieży. Podróżując po Czeczenii, znajdziemy je w Groznym.

Historia kamiennych wież

Pierwsze kamienne wieże w Czeczenii zostały wzniesione jeszcze przed naszą erą, na przełomie II i I tysiąclecia. Za ich budowę odpowiedzialni byli Huryci i Urartyjczykowie. Ludy te uznaje się za przodków Wajnachów. W tej grupie zaś doszukuje się spokrewnienia z Czeczenami i Inguszami na tle zarówno etnicznym, jak i  językowym. Najstarsze ruiny wspomnianych wież pochodzą z I wieku naszej ery. Jak wykazały badania archeologiczne i historyczne, niektóre wieże miały charakter mieszkalny, inne pełniły jedynie funkcję obronną. 

Charakterystyka kamiennych wież

Magiczne wieże, które zachwycają turystów, budowane były na litej skale na bazie kwadratu. Ich szerokość miała zazwyczaj od 6 do 12 metrów, a wysokość mieściła się w granicach od 10 do 25 metrów. Wieki XV-XVII przyniosły prawdziwy szczyt budowlany dla kamiennych wież. Dyrektor zniszczonego podczas wojny Muzeum Narodowego Czeczenii,  Iss Adger-Adajew, utrzymuje, że w górskich rejonach Czeczenii i Inguszetii wież było tysiące jeszcze nawet w XIX wieku. Do dnia dzisiejszego niestety przetrwały nieliczne z nich.

Co pamiętają kamienne wieże?

Te wieże, które stoją po dzień dzisiejszy, były świadkami wielu wydarzeń historycznych oraz przemian politycznych. Bacznie obserwowały skreślenie Czeczenów i Inguszów z listy narodów Związku Sowieckiego przez Stalina. Pochylały się nad rannymi w dwóch wojnach z Rosją. Piękne, dumne i wyprostowane, naznaczone są potem ich budowniczych, noszą na sobie krew swoich obrońców i łzy matek, które traciły swoje dzieci.

Wieże to ludzie

Dumne, nieugięte, wyprostowane, razem, twardo – tak stoją kamienne wieże przyglądające się od setek lat Inguszom i Czeczenom. Są jak mieszkańcy Kaukazu tego regionu. Nie poddają się, nie padną na kolana.

Inga Durew

Leave a Comment