Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Kultura /
07gru

JĘZYK CZECZEŃSKI

  • tekst

Salam! ;) Przez wieki na świecie przewinęło się nieskończenie wiele języków. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj i obejmują obecnie całkiem pokaźną grupę użytkowników, inne ewoluowały kilkakrotnie za sprawą licznych przemian społeczno-politycznych, a jeszcze inne wraz ze zmieniającym się światem i coraz mniejszą liczbą korzystających z niego po prostu zostały zapomniane i na zawsze zniknęły z powierzchni naszego globu.

04gru

SERDECZNI GRUZINI

  • gruzja

„Bywa, że dwóch przyjaciół spotyka się na piwie. Nagle pojawia się trzeci, chodził z jednym z tamtych do podstawówki albo znają się z podwórka. Oczywiście, zostaje zaproszony, siada. Potem przychodzi sąsiad trzeciego i też dołącza do kompanii. Wkrótce obok piwa pojawiają się ser, zielenina, chaczapuri. Ktoś polewa wódkę. U barmana zamawia się dzban domowego wina - na zapleczu jest zapas na podobne okazje. Przysiada się sympatyczna para z sąsiedniego stolika. Pora wybrać tamadę. Oto z niczego zrodził się stół”.

01gru

SUPRA – NARODOWA UCZTA GRUZIŃSKA

  • uczta

Jeśli przed wyjazdem do Gruzji (albo podczas pobytu w niej) zainteresowaliśmy się odrobinę zwyczajami panującymi w tym cudownym kraju, to od razu pojawiała się supra. Chcąc porównać tę tradycję do nieco bliższej i lepiej nam znanej kultury, możemy przywołać na myśl stereotypową włoską gościnę – stoły uginające się pod ciężarem rozmaitych pyszności, nigdy niekończące się wino, a także rodzinna atmosfera i serdeczność.

30lis

SEKRETY DŁUGOWIECZNOŚCI NA KAUKAZIE

  • góry kaukazu

Ludzie od niepamiętnych czasów starają się uciekać najszybciej jak się tylko da, od zbliżającej się nieubłaganie śmierci. Niegdyś magowie mieszali mikstury, które miały zapewnić dłuższy niż przeciętny żywot. Obecnie spotykamy specjalnie opracowywane różnego rodzaju wytwory kosmetyczne, za sprawą których podobno udaje się zachować piękny i młodzieńczy wygląd przez dłuższy czas.

Subskrybuj Kultura