Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / SEKRETY DŁUGOWIECZNOŚCI NA KAUKAZIE /

SEKRETY DŁUGOWIECZNOŚCI NA KAUKAZIE

Ludzie od niepamiętnych czasów starają się uciekać najszybciej jak się tylko da, od zbliżającej się nieubłaganie śmierci. Niegdyś magowie mieszali mikstury, które miały zapewnić dłuższy niż przeciętny żywot. Obecnie spotykamy specjalnie opracowywane różnego rodzaju wytwory kosmetyczne, za sprawą których podobno udaje się zachować piękny i młodzieńczy wygląd przez dłuższy czas.

Z kolei w odległej krainie, na tyle bajecznej i malowniczej, że mogłaby zdawać się ona wyśnionym marzeniem wiodą życie ludzie, którzy naprawdę mogą pochwalić się rekordami w kwestii żywotności. Niemal połowa mieszkańców Południowej Kaukazu ( bo aż 42%!) mianowana jest najstarszymi ludźmi na świecie. I choć bez większego wysiłku można zapytać, jak udaje im się dożyć tak sędziwego wieku, to lepiej dla nas samych byłoby wcielić te zasady w życie.

CO WYNIKNĘŁO Z BADAŃ NAUKOWYCH?

Kwestia długowieczności jest na tyle ciekawa, a jednocześnie tajemnicza, że zainteresowali się nią również naukowcy. Przez wiele lat trwały liczne badania w wielu zakątkach świata (jak chociażby te na Okinawie sponsorowane przez rząd Japonii), które miały za zadanie sprawdzić, czy np. ludność ta nie odróżnia się wyjątkowym, dodatkowym genem. Jak się okazało – zupełnie nie. Posiadają te same organy i krew, a ich skóra nie wyróżnia się niczym specjalnym.

Ostatecznie udało się ustalić, że długowieczność zapewniają nie cudowne, nadprzyrodzone geny, a wszystko to, co znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu. Brzmi interesująco, prawda? A więc spokojny, a do tego aktywny tryb życia, w połączeniu z dietą dostosowaną do naszych genów pozwalają uzyskać znacznie opóźnioną starość i cieszyć się z życia znacznie niż chwilę po skończeniu szczęśliwej setki.

ODPOWIEDNIA DIETA

W wysokich górach Południowego Kaukazu od wieków zamieszkują rdzenni mieszkańcy - Kartwelowie. Nie podróżują, a przemieszczają się jedynie w celu znalezienia żywności. Nie znają nowoczesnego, współczesnego świata, nie znana jest im pizza czy coca-cola. Żywią się jedynie tym, co wyhodują, posadzą lub znajdą w rejonie, który doskonale zdążył już poznać i zaakceptować ich organizm, dzięki czemu w codziennej diecie nieustannie zapewniają sobie dawki długowieczności.

Wśród codziennej diety możemy wyróżnić mięso kozie i owcze, a także mleko i ser, które są z nich pobierane. Dietę bogatą w antyoksydanty dopełniają im warzywa i owoce, które z resztą w tradycyjnej kuchni Gruzińskiej są nieodłącznym elementem posiłku. Zamiast typowych nam węglowodanów żywią się pożywnymi kaszami, które przecież stale zalecają nasi medycy. Uzupełnieniem są pestki, nasiona i rozmaite orzechy, które dodawane do codziennych potraw dostarczają niezliczoną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Katwelowie posiadają także wyjątkowe trunki – wodę i wino. Ta pierwsza o swoim niecodziennym, słonym smaku i delikatnych bąbelkach jest pochodzenia wulkanicznego. Woda ta nazywa się Borjomi i z powodzeniem możemy spotkać ją w Polsce. Przepełniona jest minerałami, a codzienne spożywanie może poprawić pracę układu trawiennego. Wino gruzińskie uchodzi na klasę samą w sobie. Wynika to z jego odmiennego sposobu produkcji – naturalnego i tradycyjnego. Czerwone, mocno nasycone owocami, a przy tym pysznie wytrawne poprawia układ krążenia, obniża ciśnienie krwi i pozwala odetchnąć po długim dniu, dzięki czemu zyskujemy zdrowe i długo bijące serce.

ZRÓWNOWAŻONY STYL ŻYCIA

Dieta wyżej opisana nie jest skomplikowana, jednak aby była skuteczna należy połączyć ją ze spokojnym i poukładanym stylem życia. Cechą, która od dawna jest spotykana w naszym społeczeństwie, to przybieranie na wadze z każdym rokiem życia – co ciekawe, długowieczni Gruzini przez całe życie są szczupli. Wynika to z kilku czynników. Nieznana jest im praca siedząca, dlatego w trudnych warunkach klimatycznych i od najmłodszych lat trudzą się wszelkiego rodzaju pracą fizyczną. Zalecany nam minimum trzy razy w tygodniu sport, Kartwelowie wykonują codziennie, nie zważając na dzień tygodnia czy okoliczne święto.

Jedzenie, które spożywają cechuje się naturalnością i wyjątkową świeżością – zebrane lub wytworzone trafia na stół jeszcze tego samego dnia, ponieważ nieznane są sposoby przechowywania żywności np. w lodówkach. Co więcej, z powodu małej ilości pożywienia, spożywają je z niezwykłą czcią i powagą, co pozwala rozpocząć niezmącony proces trawienia. Górale żyją rytmem ziemi – wstają wraz z nią, spożywają pierwszy posiłek o wschodzie słońca, a następnie wieczorem delektują się ostatnim posiłkiem przy zachodzie, by z nastaniem nocy zasnąć.

Wszechobecny spokój, możliwość obcowania z bliskimi i przyrodą, a także stały ruch, zdrowe jedzenie i szczery uśmiech sprawiają, że długowieczni ludzie znaleźli się nie w gąszczu medycyny i ciągłego postępu, a na wyciszonym krańcu, ich własnym raju na ziemi.

Leave a Comment