Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / ŻIŻIG GALNASZ – TRADYCYJNE DANIE CZECZEŃSKIE /

ŻIŻIG GALNASZ – TRADYCYJNE DANIE CZECZEŃSKIE

Każda kuchnia świata wyróżnia się swoim specyficznym i indywidualnym podejściem do gastronomii. W kuchni włoskiej znajdziemy rozmaite makarony z pastami albo cieniutkie pizze, w Japonii dania a nawet desery na bazie ryżu, z kolei w Czeczenii (a także Inguszetii) bez wątpienia króluje żiżig galnasz. Samo danie mogłoby uchodzić za wyjątkowo proste – składa się z raptem kilku składników. Jednak proces wykonania naprawdę zachwycającej potrawy sprawia, że potrzebujemy wprawy i zmysłu kulinarnego. Wynika to po prostu z tego, że prostotą nie uda nam się zatuszować ewentualnych błędów.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ ŻIŻIG GALNASZ?

Jak sama nazwa wskazuje – żiżig oznacza „mięso”, z kolei galnasz, to małe, ręcznie lepione „kluseczki”, nazywane przez miejscowych galuszkami. Do przygotowania tej potrawy potrzebujemy wysokiej jakości mięsa – niegdyś wykorzystywana była baranina. Teraz z kolei coraz częściej jagnięcina, a nawet suszone mięso (wysusza się je przez 48 godzin, a następnie nadaje się bezpośrednio do spożycia lub do dalszej obróbki termicznej, dodawane do np. żiżig galnasz lub nawet robione są szaszłyki).

Co ważne, w Czeczenii i Inguszetii mięso do posiłków częściej jest gotowane niż jak u nas pieczone lub smażone. Tak też stało się w tym przypadku, dzięki czemu po ugotowaniu zyskujemy i mięso, i bulion. Kolejnym elementem są delikatne, ręcznie lepione kluseczki, które podaje się na talerzu razem z mięsem. Ostatnim, ale bardzo ważnym dodatkiem jest sos czosnkowy. Do wszystkich części tego dania wykorzystywany jest bulion, dlatego ważne jest, aby był naprawdę pyszny, bo to od niego w głównej mierze zależeć będzie końcowy smak potrawy.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

To osobliwe danie jest prawdziwym narodowym ulubieńcem, dlatego nie powinno dziwić, że często przygotowywane jest w domach. Miejscowi doskonale znają ten smak od najmłodszych lat, z kolei sama potrawa mimo prostoty i ubogich składników wytwarzana jest przez gospodynie na różne sposoby.

GOTOWANE MIĘSO

Złota zasada mówi, że jeśli chcemy otrzymać pyszne mięso, to musimy włożyć je do wrzącej wody, z kolei jeśli zależy nam na wyjątkowym bulionie, to mięso wrzucamy do zimnej wody. Ponieważ idealny żiżig galnasz składa się zarówno z soczystego mięsa, jak i aromatycznego bulionu, to najlepiej byłoby ugotować kawałki mięsa w dwóch oddzielnych garnkach. Sekret smaku tkwi w przyprawach, ponieważ… dodajemy jedynie sól ;) Czeczenki uważają, że smak uzupełni gotowane mięso. Ugotowane i miękkie mięso odkładamy na bok, z kolei wodę wykorzystamy później do gotowania kluseczek.

RĘCZNIE LEPIONE KLUSECZKI

W kwestii kluseczek również jest całkiem dużo sporów. Jak wiadomo kiedyś wyrabiane były z mąki kukurydzianej i miały kształt spłaszczonych, nieregularnych owali. Już sam proces tworzenia tego rodzaju ciasta wywołuje mocne zapachy i cudowne wspomnienia z dzieciństwa. Obecnie popularniejsze jednak i znacznie prostsze do wykonania są galuszki z mąki pszennej. Gospodynie radzą, aby dodać do mąki lekko ostudzony (około 70º) bulion, odrobinę soli i jajko. Tak przygotowane ciasto trzeba długo wyrabiać i w miarę potrzeby podsypywać mąką. Po odstawieniu na 20 minut musimy je rozwałkować na grubość około 0,5 cm i pokroić na paseczki jak na nasze kopytka. Za pomocą trzech palców rozwałkowujemy każdy pasek ciasta na przypominające włoskie penne, ale niesklejone. Galuszki ostatecznie gotujemy w bulionie, aby nabrały cudownego, mięsnego aromatu.

AROMATYCZNY SOS CZOSNKOWY

Do przygotowania sosu czosnkowego potrzebujemy świeżo wyciśniętych kilka ząbków czosnku  i bulion (ten smaczniejszy). Mimo że był on odpowiednio posolony, to należy dosolić go ponownie, aby poprzez tę przyprawę wzmagał jeszcze bardziej apetyt. Sporem wśród gospodyń jest dodawanie pieprzu, ale dla urozmaicenia smaku jest to pożądane.

Po przygotowaniu różnych elementów wystarczy połączyć wszystkie składniki. Na sporej wielkości talerzu wykładamy kluseczki, na nich układamy pokrojone na kawałki mięso. Do spożycia i urozmaicenia smaków podajemy w dwóch czarkach sos czosnkowy i do wypicia pyszny, aromatyczny bulion, który podkreśli całość potrawy.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej restauracji Skazka, która znajduje się w samym centrum Warszawy. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w którym można spróbować tego wyjątkowego i czasochłonnego dania. 

Leave a Comment