Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Artykuły / GULASZ WOŁOWY, CZYLI JAK ZROBIĆ GRUZIŃSKIE CZASZUSZULI /

GULASZ WOŁOWY, CZYLI JAK ZROBIĆ GRUZIŃSKIE CZASZUSZULI

Region Zakaukazia jest miejscem niezwykłym, tak samo jak mieszcząca się w nim Gruzja. Dzięki górskiemu klimatowi i oddaleniu od naprawdę wysoko rozwiniętej technologii zyskujemy czyste powietrze. To wszystko ma wpływ na naturalne i dobrej jakości składniki, co wiąże się ze zdrową i niezanieczyszczoną żywnością. Kuchnia gruzińska obfituje w rozmaite połączenia smakowe i jest idealnym wyborem dla skrajnych smakoszy.

Bogata w owoce, warzywa, zioła i wszelkiego rodzaju pestki i orzechy zaspokoi pragnienia wegetarianów i wegan, z drugiej jednak strony obfita jest w różne mięsa, sery i aromatyczne wina. To właśnie sprawiło, że na kulinarnych kartach historii Gruzji zapisał się jeden z lepszych gulaszy świata – czaszuszuli.

ZNACZENIE NAZWY I POCHODZENIE POTRAWY

Jako, że kuchnia gruzińska nie jest mi do końca obca, to mogę szczerze Was upewnić, że bardzo dużo potraw ma wyjątkowe znaczenie i często ich nazwy wiążą się z jakąś sytuacją, składnikiem lub po prostu cechą potrawy. I w tym przypadku również to ma miejsce. Zabawna nazwa, której sylaby są powtórzone czaszuszuli dosłownie w języku gruzińskim oznacza „pikantny”. Wzięło się to od charakterystycznej cechy potrawy, która jest po prostu bardzo intensywna w smaku.

Ciekawostką jej, że wraz z upływem wieków nie uchował się pierwotny przepis potrawy. Spytacie na pewno – Skąd zatem wiadomo, w jaki sposób przygotowywać gulasz? A no wiadomo, ponieważ gospodynie zadbały o to, aby przekazać w sposób ustny przepis na pyszne czaszuszuli. Jednak jak to bywa z przekazami ustnymi – nie są zbyt dokładnie i ostatecznie ciężko o wiarygodną i początkową treść, w wyniku czego w wielu regionach Gruzji znane są różne przepisy dania.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Gruziński gulasz czaszuszuli nie składa się ze skomplikowanych składników, ale prostych i łatwo dostępnych. Ważne jest jednak, aby były naprawdę wysokiej jakości, zwłaszcza mięso, ponieważ to właśnie to głównie wpływa na smak końcowy potrawy. Idealnie byłoby, aby przyrządzić czaszuszuli na bazie mięsa wołowego, ale dozwolona jest także jagnięcina, baranina czy wieprzowina. Według uznania i upodobań.

Pokrojone na kawałeczki mięso należy podsmażyć na patelni, a następnie zamarynować w słynnym gruzińskim sosie adżika. Jest to mocno pikantna pasta zrobiona z papryki słodkiej i papryczek chilli. Podczas marynowania mięso nabierze naturalnego posmaku warzywa i przede wszystkim zalecanej pikanterii. Po odczekaniu kilku godzin możemy rozpocząć gotowanie mięsa i cebuli, by następnie w odpowiednim momencie dodać pozostałe składniki jak pomidory, paprykę, czosnek i zioła – kolendrę, natkę pietruszki i koperek.

Z CZYM PODAWAĆ CZASZUSZULI?

Już w momencie gotowania w całym pomieszczeniu unosić się będzie kuszący i mocno aromatyczny zapach, co wskazuje, że gulasz będzie bardzo dobry, ale dopiero na drugi dzień smaki się przemieszają i będzie naprawdę wyjątkowy. Mocno podgrzany będzie rozgrzewał w chłodne wieczory, a w towarzystwie świeżo pokrojonej zieleniny i chlebka pita będzie smakował prawdziwie gruzińsko.

Leave a Comment